Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

2018/12 "Łowiec Polski" grudzień 2018 r.

2018/12 "Łowiec Polski" grudzień 2018 r.
2018/12 "Łowiec Polski" grudzień 2018 r.

O przyszłości zająca w naszych łowiskach i wypaczonym podejściu pseudoekologów do populacji szaraka przeczytacie w najnowszym numerze „Łowca Polskiego”. Zające w wielu obwodach są nieliczne, dlatego warto poznać tajemnice sochaczewskiego koła „Bzura”, gdzie zając i kuropatwa znajdują odpowiednie warunki bytowania!

Mateusz Krupiński – jubiler z powołania – mówi o swojej pasji nie tylko do precjozów i biżuterii. Opowieść o niezwykłych łowach i o tym jak połączyć talent artystyczny z łowiectwem.

Andrzej Wilczopolski podpowiada jak dobry pies może i powinien pomóc w polowaniu na drapieżniki aby w efekcie uzyskać równowagę biologiczną zapewniając byt zwierzynie drobnej.

Dla wszystkich myśliwych wyprawa do łowiska i bezpieczny powrót z udanego polowania to wyzwanie priorytetowe. Taki komfort zapewni dobry i funkcjonalny samochód. O naszych wrażeniach z testów Nissana Navary pisze Andrzej Chojnowski.

Marek Czerwiński przekonuje, że dobra jasna optyka nie musi kosztować fortuny. Artykuł obowiązkowy dla tych którzy chcą polować bezpiecznie po zmroku nie rujnując przy tym domowego budżetu.

W świątecznym numerze nie zabrakło oczywiście opowieści o naszych tradycjach i historii, o ludziach prawych i etycznych dla których łowiectwo i polowanie stanowiło sens życia. Wisienką na torcie jest łowieckie wspomnienie o legendzie - Tomku Pyrdole i wigilijnym wilku.

Głównym daniem do tej ciekawej lektury raczy nas Robert Makłowicz, którego comber z sarny okrasi niejedną świąteczną biesiadę. A gdyby pomysłów na frykasy z wigilijnego stołu komuś zabrakło – proponujemy jeszcze pieczoną gęś. Palce lizać.

Zapraszamy do lektury!

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/11 "Łowiec Polski" listopad 2018 r

2018/11 "Łowiec Polski" listopad 2018 r
2018/11 "Łowiec Polski" listopad 2018 r

O pięknie szlachetnej sztuki sokolniczej i o tym co jest sekretem owocnej współpracy człowieka z psem przeczytacie w nowym numerze „Łowca Polskiego”

Gdy puszczamy sokoła z rękawicy, a on wzbija się pod chmury i zatacza tam przez jakiś czas kręgi, a potem karnie powraca, czujemy się przez chwilę tak, jak byśmy mieli nadprzyrodzoną moc – twierdzą sokolnicy. Jednym z nich jest Henryk Mąka, o którym przeczytacie w artykule „Wspólnik na rękawicy”.

Naszym obowiązkiem jest obrona i kultywowanie wspaniałej sztuki sokolnictwa, teraz również naszego dziedzictwa – przekonuje Paweł Gdula w tekście „Królewskie polowanie”. – Podstawowy powód to niezaprzeczalny i trudny do obalenia argument ochrony ptaków drapieżnych.

Andrzej Wilczopolski zauważa, że trudno zrozumieć człowieka, który sam nie wie, o co mu chodzi. Właśnie dlatego psy lubią ludzi konsekwentnych. Dzięki przewidywalnemu zachowaniu możemy zbudować jasne i klarowne relacje z pupilem. Więcej na ten temat w artykule „Zrozumieć człowieka”.

Ranking kniejówek proponuje Marek Czerwiński. W szranki stają czeska Brno Combo i włoska Brixia Master Billing.

W dziale kulinarnym Robert Makłowicz przywołuje postać Grzegorza Russaka i Jemu właśnie dedykuje przepis na arcypolskiego zająca, zaczerp­nięty z międzywojennego dzieła Marii Marciszewskiej „Doskonała kuchnia”.

Zapraszamy do lektury!

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/10 "Łowiec Polski" październik 2018 r

2018/10 "Łowiec Polski" październik 2018 r
2018/10 "Łowiec Polski" październik 2018 r

W najnowszym numerze naszego miesięcznika znajdziecie pożegnalny felieton Grzegorza Russaka

Nasz autor w niezwykle smakowity sposób opisał gicz z jelenia podaną po oficersku, w sosach kardynalskim lub wiśniowym. Tytuł felietonu – „Sztuka na talerzu” – mógłby z powodzeniem stanowić motto całej twórczości zmarłego niedawno popularyzatora polskiej kuchni (w tym oczywiście kuchni myśliwskiej).

Rozpoczął się właśnie sezon polowań zbiorowych i należy się spodziewać, że nasi „zieloni bracia” będą usiłowali nam w nich przeszkodzić. Jak się w takich sytuacjach zachować i dlaczego koniecznie trzeba zawiadomić policję? Przeczytajcie artykuł „Zbiorowe blokady”.

Mija 70 lat odkąd w szeregi PZŁ wstąpił Adam Smelczyński – srebrny medalista olimpijski w konkurencji trap i brązowy medalista mistrzostw świata. W uznaniu zasług dla polskiego łowiectwa został odznaczony Złomem. Z tej okazji Mistrz opowiedział nam o broni, z jaką odnosił największe sukcesy sportowe i łowieckie.

O nasilających się atakach na łowiectwo pisze w tekście „Święta wojna” Andrzej Chojnowski. Trzeba się z nim zgodzić, że jeśli nie zaczniemy profesjonalnie promować dziczyzny – jako najzdrowszego mięsa, strzelectwa i naszego udziału w ochronie przyrody, to rozwścieczona wegańska młodzież doprowadzi do zakazu polowania.

Nie ma nabojów złych ani jedynie słusznych – twierdzi Marek Czerwiński. – Są jednak takie, które najbardziej pasują do naszych łowisk. Ekspert „Łowca Polskiego” proponuje subiektywny wybór siedmiu, z którymi polował najczęściej i najefektywniej.

Do tematu termowizji powraca Aleksander Taras. Najnowsze modele czołowych celowników tego typu są dziś o połowę tańsze, a przy tym ich parametry techniczne i możliwości rosną. Zmienia się również ich wygląd, coraz bardziej dostosowując się do oczekiwań myśliwych i łowieckiej estetyki.

Obrazy dawnych łowów przywołuje Piotr Załęski. W artykule „U kniazia Polesia” kreśli portret Adama Remigiusza Grocholskiego, arystokraty, ziemianina, malarza i duchowego przywódcy kresowych myśliwych.

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/09 "Łowiec Polski" wrzesień 2018 r

2018/09 "Łowiec Polski" wrzesień 2018 r
2018/09 "Łowiec Polski" wrzesień 2018 r

Zanim rozpocznie się jeden z najbardziej fascynujących spektakli natury ˗ rykowisko ˗ przeczytajcie o najmocniejszych wieńcach zdobytych w minionym sezonie.

Przygotowaliśmy dla Was ranking okręgów, w których strzela się najwięcej medalowych byków. Liderami są Szczecin i Olsztyn. To prawdziwa ekstraklasa, która dystansuje konkurencję. W tych regionach wiele lat temu wypracowano wspólnie z leśnikami programy, które zakładały oszczędzanie najmłodszych osobników. Pisze o tym obszernie Paweł Gdula.

Historie zdobycia rekordowych wieńców jest ilustrowany zdjęciami trofeów o których śni każdy selekcjoner.

W roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, Piotr Załęski przypomina postać generała Władysława Andersa ˗ kawalerzysty i myśliwego. Polował na Kresach Rzeczypospolitej, ale także na Bliskim Wschodzie ˗ w chwilach wolnych od formowania polskiej armii i ćwiczeń.

Marek Czerwiński pisze o nowym sztucerze CZ 557 Lux II, zaznaczając, że w opinii niektórych cezetce do miana broni prestiżowej brakuje tylko ceny. Zdaniem naszego eksperta nowy model może z powodzeniem konkurować np. z Haenelem Jaeger 10. Dlaczego? Przeczytajcie w artykule „Ponadczasowy repetier”.

Godne uwagi są także kulinarne propozycje naszych felietonistów. Grzegorz Russak proponuje aksamitny gulasz z dziczyzny z blanszowanymi prawdziwkami, zaciągnięty śmietaną, a podany z kaszą i kieliszkiem wytrawnej nalewki. Robert Makłowicz kusi pljeskavicą z jeleniny i dziczyzny, faszerowaną wędzonym serem, bekonem i siekanymi pikantnymi papryczkami.

Zapraszamy do lektury!

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/08 "Łowiec Polski" sierpień 2018 r.

2018/08 "Łowiec Polski" sierpień 2018 r.
2018/08 "Łowiec Polski" sierpień 2018 r.

Już wkrótce początek sezonu na pióro. W najnowszym numerze „Łowca Polskiego” Grzegorz Russak podpowie jakie przysmaki można przyrządzić ze strzelonego ptactwa. Co powiecie na kaczkę w sosie śmietanowo-grzybowym lub kotlety bite zawijane z farszem pasztetowym? Robert Makłowicz wybiega myślą jeszcze dalej, bo przygotowuje nas do polowań na kuropatwy (są jeszcze łowiska z niezłymi stanami tych kuraków polnych). Ostrzegamy jednak: na samą myśl o kuropatwach duszonych w porto czytelnik robi się głodny!

W artykule „Niech kwaczą!” przeczytacie, że dzięki projektom badawczym prowadzonym i finansowanym przez myśliwych poznajemy sekrety nie tylko gatunków łownych. Zdobytą w ten sposób wiedzę możemy wykorzystać do poprawy warunków bytowania zwierzyny, a także do walki z pseudoekologami, którzy chcą nas zdyskredytować.

O przewlekłej wyniszczającej chorobie jeleniowatych (CWD), którą rok temu stwierdzono w Norwegii, pisze Bartłomiej Popczyk. Ponieważ CWD jest chorobą układu nerwowego, w większości przypadków u zwierząt obserwuje się zmiany zachowania, takie jak apatia. Wyniki badań naukowych na razie nie potwierdzają obaw, że choroba może stanowić zagrożenie dla ludzi.

Zagadkę zmniejszania się w wielu polskich łowiskach liczebności sarny polnej rozwiązuje Robert Kamieniarz z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Z kolei o tym, że dla bażantów większe znaczenie od zimowego dokarmiania ma tworzenie siedlisk i sterowanie presją ze strony wszystkich drapieżników, przekonuje Andrzej Chojnowski.

Kaliber .410, który nie niszczy skórek ani tuszek, a przy strzale kulą zaskakuje celnością, opisuje Marek Czerwiński. Natomiast atmosferę przedwojennych łowów w Karpatach przywołuje z talentem Piotr Załęski.

Zapraszamy do lektury!

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/07 "Łowiec Polski" lipiec 2018 r.

2018/07 "Łowiec Polski" lipiec 2018 r.
2018/07 "Łowiec Polski" lipiec 2018 r.

Oczekiwanie na początek rui saren skróci Wam lektura artykułu „Na tropie rogacza”. Andrzej Wilczopolski dowodzi, że kozioł po strzale często uchodzi choćby kilkadziesiąt metrów i zaszywa się w gęstej roślinności, przez co jest prawie niemożliwy do odnalezienia przez człowieka. Dlatego bez względu na doświadczenie myśliwego potrzebny jest pies.

Z kolei „Zagłębie myłkusów” to reportaż z łowisk WKŁ Nr 203 „Daniel”. Imponująca kolekcja parostków, którą łowczy Piotr Bracik zgromadził wraz z bratem Tomaszem, składa się z wielotykowców, „korkociągów” i „baranich rogów”. Patrząc na te trofea można dostać oczopląsu!

Zachęcamy do zapoznania się z plonem kolejnej edycji naszego konkursu fotograficznego, któremu patronuje mistrz Włodzimierz Puchalski. W tym roku uczestnicy nadesłali 765 zdjęć – ocenialiśmy je w trzech kategoriach, a Grand Prix otrzymał Adam Fichna. Nasi Czytelnicy wytypują jeszcze laureata, który zdobędzie nagrodę publiczności.

Wielbicieli literatury łowieckiej zaciekawi opowiadanie Leona Popławskiego „Pojedynek”, a fanów historii Piotr Załęski zabierze w podróż do Spuszy, majątku Sapiehów. Natomiast wszystkim, którzy cenią dobrą anegdotę, polecamy myśliwski portret Papieża. Antoniego Papieża. To znawca kultury łowieckiej, kolekcjoner i chirurg ortopeda, który pomógł wielu kolegom po strzelbie.

W dziale kulinarnym Robert Makłowicz poleca bułgarski giuwecz, a Grzegorz Russak – wykwintną zupę rybną. Zapraszamy do lektury!

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/05 "Łowiec Polski" maj 2018 r.

2018/05 "Łowiec Polski" maj 2018 r.
2018/05 "Łowiec Polski" maj 2018 r.

Zanim rozpocznie się z dawna wyczekiwany sezon na rogacze, przyjrzyjmy się najmocniejszym parostkom zdobytym w naszych łowiskach w poprzedni roku. W najnowszym numerze „Łowca Polskiego” znajdziecie ich ranking!

O nowej strategii dla PZŁ, transparentności działań Zrzeszenia i skutecznej odbudowie wizerunku myśliwych opowie w pierwszym wywiadzie właśnie wybrany łowczy krajowy Piotr Jenoch.

Przedstawiamy sylwetkę Bohdana Jasiewicza – autora cenionego podręcznika preparacji trofeów myśliwskich. Aż trudno uwierzyć, że 12 maja kończy 85 lat! Jaka jest tajemnica tak świetnej formy? To proste: wystarczy całe życie spędzić na polowaniu, żeglowaniu i nurkowaniu…

Marek Roszkiewicz podsumuje sytuację w polskiej kynologii łowieckiej, a Marek Czerwiński przybliży amunicję myśliwską XXI wieku. Oprócz tego – nie tylko dla fanów dawnych wiosennych polowań – sentymentalne opowiadanie „Długodzioba”. W dziale kulinarnym znajdziecie felietony naszych ekspertów: Grzegorz Russak poleca potrawkę z jeleniny z kwaśnymi jabłkami i powidłami śliwkowymi, a Robert Makłowicz – bulion z jelenia z pierożkami.

Zapraszamy do lektury!

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/04 "Łowiec Polski" kwiecień 2018 r. (1)

2018/04 "Łowiec Polski" kwiecień 2018 r. (1)
2018/04 "Łowiec Polski" kwiecień 2018 r. (1)

W najnowszym numerze naszego miesięcznika przeczytacie szczegółową analizę znowelizowanego prawa łowieckiego.

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/03 "Łowiec Polski" marzec 2018 r.

2018/03 "Łowiec Polski" marzec 2018 r.
2018/03 "Łowiec Polski" marzec 2018 r.

W marcowym numerze naszego miesięcznika piszemy o sytuacji, w jakiej znalazł się nasz związek.

Czy przegraliśmy? – zastanawia się Paweł Gdula. „Moim zdaniem – jeszcze nie! Mamy nadal jeden zwią­zek, duże obwody, a zwierzyna wciąż jest własnością Skarbu Państwa. To jest fundament naszego modelu i teraz naj­ważniejsze jest utrzymanie tych pryncypiów”. Do tego tematu odnosi się także z humorem Marian Tomiak, autor znakomitego opowiadania „Koniec”.

Przeczytacie także o wybitnym neurochirurgu prof. Piotrze Bażowskim, którego pasją jest łowiectwo. W Buriacji strzelił niedźwiedzia, na Kamczatce łosia, a w górach Ałtaju nastawiał koledze po strzelbie wybity ze stawu łokieć. Polowanie to dla niego przygoda – im trudniejsza i bardziej wymagająca, tym lepiej.

Marek Czerwiński dokonuje porównania dwóch klasycznych kalibrów. Ernest Hemingway mawiał, że nie ma takiej choroby, której nie da się wyleczyć za pomocą .30-06. Jednak to stara niemiecka „ósemka”, czyli 8 × 57 JS, zyskuje ostatnimi czasy na popularności. Którą kulę wybrać?

Koniec zimy i początek wiosny to niełatwy okres w życiu bażantów. Jeśli przeżyły, muszą teraz szybko odbudować masę ciała i zapasy tłuszczu, niezbędne w okresie rozmnażania. Możemy pomóc im znacząco, nie przerywając dokarmiania i zapewniając odpowiednie warunki bytowania. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule „Fabryka bażantów”.

Oprócz tego kulinarne felietony naszych ekspertów. Robert Makłowicz proponuje białą kiełbasę po litewsku, a Grzegorz Russak – wykwintne zapiekanki z dziczyzny.

 

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/02 "Łowiec Polski" luty 2018 r.

2018/02 "Łowiec Polski" luty 2018 r.
2018/02 "Łowiec Polski" luty 2018 r.

W lutowym numerze „Łowca Polskiego” piszemy o tym, że weganie stają się narzędziem w rękach „reformatorów” naszego modelu leśnictwa i łowiectwa

Ostatecznym efektem zmian ma być prywatyzacja lasów i komercjalizacja łowiectwa, która doprowadzi do wybicia wszelkiej zwierzyny i postawienia tabliczek „Zakaz wstępu – teren prywatny”. Przedstawiamy też sylwetkę Eugeniusza Ochnio, myśliwego i cenionego rzeźbiarza, dla którego las i polowanie są niewyczerpanymi źródłami inspiracji.

Polowanie jest wsparciem dla podtrzymania różnorodności biologicznej, rozwoju obszarów wiejskich i znakomitym sposobem działania w dziedzinie ochrony przyrody. Gdzie? We Francji! Tam w obronie łowiectwa stanął Emmanuel Macron. Przeczytacie o tym w artykule „Prezydent z myśliwymi”.

Na jednej z brytyjskich farm od 2014 roku działa odpowiednik naszego koła łowieckiego, w którym polują Polacy. Większość z nich stanowią członkowie PZŁ. Więcej na ten temat w doskonałym reportażu Katarzyny Lewańskiej-Tukaj „Polowanie na Wyspach”.

Wielbicieli broni zainteresuje tekst Marka Czerwińskiego „Legenda w promocji” porównujący Sauera 101 i Mausera M12. Czy otrzymujemy produkt pełnowartościowy czy tylko ersatz klasycznego sztucera?

Oprócz tego felietony naszych kulinarnych ekspertów. Robert Makłowicz poleca gotowaną jeleninę w sosie koperkowym, Grzegorz Russak – aromatyczne i niezwykle zdrowe galarety z dziczyzny.

Zapraszamy do lektury!

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł

2018/01 "Łowiec Polski" styczeń 2018 r.

2018/01 "Łowiec Polski" styczeń 2018 r.
2018/01 "Łowiec Polski" styczeń 2018 r.

W styczniowym „Łowcu” piszemy o przyszłości wilka

Ochrona burych drapieżników zdała egzamin – m.in. o tym przeczytacie w najnowszym wydaniu naszego miesięcznika.

Kto chce wspierać wilki, musi popierać ich odstrzał. Tak twierdzi David Mech, jeden z największych ekspertów na świecie, który całe swoje życie poświęcił na badanie tego gatunku. Więcej na ten temat w artykule „O wilku mowa”.

Dostępność: brak towaru

Cena: 25,00 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl