Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Kuchnia myśliwska - poradnik
KUCHNIA MYŚLIWSKA


W Polsce niestety tylko dość nieliczne grono osób związanych z łowiectwem może spożywać i doceniać walory kulinarne dziczyzny. Mięso dzikich zwierząt jest jednym z najzdrowszych jakie możemy spożywać, niewielka zawartość tłuszczu, duża zawartość witamin, białka oraz duża ilość kwasów nienasyconych stawia ją o wiele wyżej niż mięso wieprzowe czy też wołowe. Walory zapachowo – smakowe dziczyzny od dawien dawna doceniane były na całym świecie i do tej pory są serwowane przez najznakomitszych na dworach królewskich oraz w najlepszych restauracjach.

Postanawiając wziąć strzeloną zwierzynę na użytek własny, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach postępowania z ubitą dziczyzną:

1. Po odstrzeleniu zwierzyny zarówno drobnej jak i grubej musimy ją jak najszybciej wypatroszyć, obielić lub oskubać i postarać się aby tusze pozyskanej dziczyzny zostały jak najszybciej schłodzone do temperatury około 5-10 stopni Celsjusza. Dzięki takiemu postępowaniu nie narazimy się na zaparzenie mięsa oraz rozwinięcie się mikroorganizmów powodujących procesy gnilne.

2. Miejsce trafienia oraz wnętrze tuszy należy oczyścić z pozostałych fragmentów krwi, nie używając do tego wody, która powoduje nasilenie procesów gnilnych. Do tego celu można używać trawy lub papierowych ręczniczków kuchennych, pamiętając o tym aby po oczyszczeniu z farby nie pozostały w tuszy jakieś ich fragmenty.

3. Jeśli nie mamy możliwości szybkiego schłodzenia strzelonej dziczyzny, należy powiesić ją w chłodnym, zacienionym i przewiewnym miejscu oraz okryć drobną siatką lub gazą w celu niedostatnia się owadów.

4. Wychładzanie tuszy można dość w prosty sposób przyśpieszyć poprzez nacinanie pachwin i wkładanie w te miejsca oraz w rozciętą jamę brzuszną drewnianych rozpórek.

Po obieleniu i podzieleniu tuszy zwierzyny na porcje, bez płukania umieszczamy w woreczkach foliowych i mrozimy w dość niskich temperaturach około – 15 stopni Celsjusza. Mrożenie powoduje kruszenie dziczyzny czego następstwem jest łatwiejsza obróbka oraz delikatność spożywanego mięsa.

Przepisów kulinarnych na przyrządzanie dziczyzny jest bardzo dużo i każdy kucharz ma swoje własne doświadczenie z tym mięsem. Dlatego też chcieliśmy Państwu zaprezentować książki oraz filmy kucharskie dr Grzegorza Russaka znanego myśliwego, kucharza i gawędziarza.

Jedną ze sztandarowych pozycji wspomnianego autora jest książka pod tytułem „Dziczyzna na co dzień i na święta”. To właśnie z niej możemy dowiedzieć się jakie potrawy z dziczyzny przygotować na Boże Narodzenie, Karnawał i normalne dni. Zawarte w książce przepisy ujmują potrawy z każdej zwierzyny poczynając od potraw z jeleni, dzików czy też saren a kończąc na pieczonym ptactwie i pasztetach z zająca.

Jednym z łatwiejszych zawartych w książce do przygotowania przepisów nawet na polowaniu są szaszłyki z sarniny. Do tego celu należy przygotować dobrze obrane z żył, błon oraz ścięgien mięso z łopatki lub combra sarny oraz kawałki surowej słoniny. Kawałki mięsa rozbijamy na grubej desce kładąc na nich prze rozbiciem kawałki słoniny. Podczas rozbijania mięso przyprawiamy: cząbrem, estragonem, tymiankiem i innymi ziołami (według gustu i smaku) oraz posiekanym czosnkiem i ostrą lub mniej ostrą papryką. Mięso posypujemy przyprawami tylko od strony słoniny. Następnie zawijamy mięso do środka tak, żeby przyprawy i słoninka znalazły się w środku krążka o średnicy średniej cebuli. Tak przygotowane mięso nabijamy na przemiennie z talarkami cebuli i kawałkami wędzonego boczku na metalowe szpadki lub długie, dość grube drewniane wykałaczki. Później wystarczy umieścić je na rożnie czy też grillu i piec aż będą miękkie i soczyste.

W naszej ofercie oprócz książek mamy również filmy nazwijmy je kulinarne, które przedstawiają różnego rodzaju sposoby przygotowania mięsa z dzika, mięsa z jeleniowatych oraz mięsa z dzikiego ptactwa. Warto również aby w płytotece każdego myśliwego znalazły się również takie filmy kulinarne jak: „Dziczyzna po strzale” i „Myśliwskie wędliny”. To właśnie z tych dwóch filmów dowiemy się jak postępować z ubitą zwierzyną, jak ją dzielić oraz jak najłatwiej i najlepiej zrobić smaczne wędliny z dziczyzny.

W celu ułatwienia produkcji wędlin myśliwskich, w naszym sklepiku internetowym mamy również różnego rodzaju przyprawy, bejce oraz przyrządy służące do wyrobu wędlin oraz różnego rodzaju pieczeni .


Zmiękczacz do mięsa
 


Przygotowanie różnego rodzaju dań z dziczyzny oraz wędlin, niejednokrotnie nastręcza wiele problemów gospodyniom domowym. Dość często zdarza się, że pieczenie, medaliony, filety czy też steki są twarde i ciągnące się jak guma. Wiele sposobów i metod zostało już wypróbowanych aby podawane na stół mięso było kruche i delikatne. Ostatnio do takich metod należy również zaliczyć obróbkę mechaniczną mięsa poprzez nacinanego go stworzonym specjalne do tego celu urządzenie zwanym popularnie zmiękczaczem. Ten mały, nie zajmujący dużo miejsca w kuchni przyrząd, doskonale poprawi smak naszych potraw.

34 dwurzędowe ostrza maszynki wykonane są ze stali nierdzewnej, wysuwają się przy uderzeniu w płat mięsa nacinając go na całej powierzchni. Dzięki właśnie temu prostemu zabiegowi, znanemu wszystkim szefom najsłynniejszych restauracji świata, skrócimy czas gotowania, smażenia i grillowania zmiękczonego mięsa oraz spowodujemy o wiele mniejsze kurczenie się w trakcie obróbki termicznej.

Przed zmiękczeniem można przygotowywany kawałek mięsa posypać różnymi przyprawami, lub położyć na nim plasterek boczku tak aby nożyki zmiękczacza powbijały przyprawy lub boczek do środka mięsa, co spowoduje podniesienie walorów kulinarnych pieczeni czy też bitek.Nastrzykiwarki ręczna


W przygotowaniu wędlin z dziczyzny i nie tylko wiele trudu i pracy należy włożyć w peklowanie mięsa. Trwa to przeważnie bardzo długo, a przewracanie porcji szynki czy też schabu w roztworze peklującym nie należy do zbyt przyjemnych. Dla tego też w sklepie Jedności Łowieckiej, wyszliśmy myśliwym naprzeciw i oferujemy w sprzedaży nastrzykiwarki ręczne do mięsa. Przyrząd ten w swej budowie niczym nie różni się od zwykłych strzykawek stosowanych w medycynie z tą tylko różnicą, że strzykawka ma pojemność 150 mililitrów, a igła długości 11 centymetrów i średnicy 3 milimetrów wykonana jest ze stali nierdzewnej i posiada aż 10 otworów, którymi wstrzykujemy płyn do mięsa.

Nastrzykiwarki ręczne są przeznaczone do wprowadzania w mięso zarówno te z kością czy też bez kości roztworów solanki, roztworów peklujących oraz masła i innych tłuszczach nawilżających i natłuszczających chude mięso. To właśnie dzięki takiemu działaniu połączonemu ze zmiękczeniem oferowanym przez nas zmiękczaczem Wiktor spowodujemy, że Wasze dania będą o wiele bardziej smaczne i aromatyczne. Ponadto w ofercie mamy różnego rodzaju wędzarki, kociołki myśliwskie oraz garnki z motywami łowieckimi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl